Финансовият министър – Владислав Горанов е периодично шамаросван от съпартийците си и не става ясно защо търпи глупавата кампания, с която се отхвърля всяка негова идея. След като в средата на месеца Цветан Цветанов обяви, че на общините няма да се отстъпва правото да облагат доходите на жителите си, днес Димитър Главчев заявява, че и затягането на режима за ползване на ДДС кредит, ще се преразгледа и народните представители ще излязат със своя версия.
Изказването на Главчев е ако не скандално, то поне тревожно, защото показва системно разминаване между вижданията на министъра и парламентарното мнозинство. И ако живеем в държава с нормален политически живот, министърът и депутатите на ГЕРБ ще трябва да седнат и да се разберат, защото започват да стават смешни.
Какъв е казусът
Министерство на финансите предлага, ако собственикът или управителите на една фирма ползват нейни активи за собствени нужди, да декларират този факт, ако стойността на активите за лична употреба надхвърли 700 лева. Това означава, че ако вие имате фирма и си купите последния модел на марков смартфон, държавата ще иска да знае за бизнес целите ви ли се използва телефонът, или за да се фукате с него.
Ако телефонът струва 1000 лева, дължимият ДДС ще е 200 лева, но ако се ползва само за служебни разговори, косвен данък няма да се дължи. Затова държавата има право да държи сметка на бизнеса дали апаратът се използва приоритетно за служебни цели, или за личните нужди на някой шеф или служител
Логика да се атакува инициативата има, но тя е лишена от държавнически подход и от морално основание.
Случаят е много интересен и от морална гледна точка, защото показва колко хора осъзнават отговорностите си пред държавата. Ако законът има вратичка, която позволява бягство от данъчно облагане, всеки има право да се възползва от нея. Но да са обвинява кабинетът, че затваря тези възможности и че това е провеждане на левичарска политика е смешен плач и чисто лицемерие.
Повече, това е опит на лицата с високи доходи да ощетят по-бедните българи, които нямат на името си фирма, регистрирана по ДДС и не ползват данъчен кредит за покупките си. Точно, защото разкрива морален дефицит у критиците си, тази инициатива ще покаже какви ценности изповядват народните представители. Дали искат равнопоставеност пред закона, или привилегии за съсловия от горната граница на средната класа.
Място за антитеза
Затягането на режима по деклариране няма да повиши разходите на бизнеса за бизнес, а само разходите на мениджърите за луксозно потребление.
Противниците на предложението твърдят, че така ще се обремени допълнително икономически активната част от населението и че разходите по администрирането на данъка, ще превишат евентуалните постъпления. И двете твърдения са неверни.
Законодателната инициатива на финансовото министерство цели да облага крайното потребление и да се прави разлика между потреблението на индивида и потреблението на предприятието. В това няма и не трябва да има нищо затормозяващо, освен ако човек не е свикнал да живее, криейки се от данъчните разходи на фирмата си.
Ако една компания има собствен счетоводен екип оформянето на документите и подаването им в НАП, е неразделна част от трудовите му задължения. Ако пък счетоводството е изнесено като външна услуга то и счетоводните къщи имат твърди цени за месечно обслужване, така че една декларация в повече, няма да създаде непропорционална тежест за бизнеса. Единственото бреме ще бъде, че някои хора, ще повишат част от издръжката си с 20%. Но не, защото държавата им е виновна, а защото най-после нормалността се е възстановила.
Какво остава за Горанов
Ако министърът заплаши с оставка, ще е много рискован, но морално оправдан ход.
През 2003 година Милен Велчев заплаши царя с напускане на кабинета му. Без значение какъв е бил казусът, финансовият министър изпрати знак на премиера: ако ме искате, настоявам да приемете позицията ми. Сега Горанов има шанс да покаже достойнство, вместо да изглежда като част от странна група за брейнсторминг на икономически идеи. Нещо повече, упоритостта му е дори задължителна, защото става дума за сблъсък между националени интерес и чистия популизъм. ГЕРБ имат редкия шанс да покажат, че всички са равнопоставени пред държавата, като регулатор на обществени отношения и макар и неосъзнато и неволно, Владислав Горанов заложи сериозен тест за своята партия и правителството си.
По-страшно извод за държавата е, че управляващото мнозинство отново показа тотална липса на съгласуваност и визия, съчетани с желание да угодят на част от гласоподавателите си в ущърб на националния интерес.
Днешното бламиране на Владислав Горанов е напълно необяснимо на фона на безропотното мълчание, пред глупостите, които прокарваше предишното управление на ГЕРБ.
Когато Симеон Дянков поиска всички касови апарати да се свържат с НАП, малцина от депутатите на Бойко Борисов се противопоставиха. Мълчание запазиха и когато година по-късно стана ясно, че разходите за бизнеса са били двойно по-големи от увеличението на приходите в следствие на този конкретен фактор. Така тезата, че някой е загрижен за стопанската активност става още по-несъстоятелна. Става дума за чисто лицемерие и предизборна липса на кураж.
към цялата статия
„Затова държавата има право да държи сметка на бизнеса дали апаратът се използва приоритетно за служебни цели, или за личните нужди на някой шеф или служител“
Казусът с този довод няма доказване. Абсолютно логично и безусловно е собственикът на фирмата да провежда служебни разговори от телефона си, какъвто и да е. Така че, автоматично той става служебен телефон.
Всичко зависи от това как гледате на нещата. Ако искате да избегнете облагане с данъци, доводът ви има смисъл. Но е логично да се предположи, че да бизнес разговори стига и някоя далеч не умна Нокиа, и е много вероятно всичко по-лъскаво от нея да е за лично самочувствие. Нито пък сърдитите пилета и усторйствата, които ги поддържат пасват на понятието „икономическа дейност на фирмата“. Във всеки случай държавата не се опитва да прецака някого. Просто опитва да наложи някакво равнище на почтеност. Трудно ми е да повярвам, че от ГЕРБ може да излезе нещо почтено, но ето.