Синдикът на ЦСКА обяви стряскаща картина за финансовото състояние на футболния клуб. Данните предизвикаха вълна от спекулации, които могат да виреят само в среда на непознаване на икономическите реалности. Затова предлагаме няколко пояснения, които ще помогнат на привържениците да разберат случващото се и ролята на държавата в него.
Професионалните клубове развиват икономическа дейност – продават телевизионни права, сувенири, купуват състезатели с правата им и ги продават. Това е икономическа дейност и е редно за нея да се плащат данъци. За акционерните дружества законът изисква по-високо ниво на начален капитал в сравнение с всяка друга форма на стопанска дейност. Самият капитал е това, с което всяка фирма разполага преди да започне да прави разходи и приходи.
Какво става, ако един футболен клуб излезе на загуба?
Също като при нормалните фирми – загубата отразява разходи, което са по-големи от приходите. Тя се покрива със заеми и със намаление на собствения капитал. Ако загубата достигне размера на собствения капитал, само най-рисковите предприемачи са склонни да правят бизнес със такава фирма. Причината е, че ако отпуснат някакви средства в заем, или като аванс, няма никакво имущество, с което да се обезпечи техния интерес.
Защо е нужно да се открива процедура по несъстоятелност?
Колкото и да е необяснимо за феновете, но кредиторите на един футболен клуб имат своите права и техните интереси се поставят преди интереса на собствениците и феновете. Така поне е в държавите, които опитват да създадат добра среда за бизнес.
Какво означава процедура по несъстоятелност?
чава синдик, който първо да се погрижи за интересите на кредиторите, а след това на собствениците (и на феновете, евентуално).
Процедурата по несъстоятелност закрива ли един клуб?
Не задължително. Първо се преценява дали той може да бъде оздравен – да се продадат активи и да се потърси възможност за функциониране при ниво на разходи, което е по-ниско от приходите (тоест да се излезе на печалба). Това се описва в оздравителния план и трябва да се одобри от кредиторите. Ако оздравителният план е невъзможен, или се провали, закриването на клуба и разпродажбата на активите е неизбежно.
Виновна ли е държавата за състоянието на ЦСКА?
Държавата е разсрочвала близо десет години дълговете на ЦСКА. Това означава, че близо 10 години ЦСКА е получавала толеранс от данъчните служби и следователно от данъкоплатците. Това показва, че държавата по никакъв начин не е опитвала да съсипе футболния клуб?
Трябва ли държавата да спасява футболни клубове?
Ако държавата прави нещо, то го прави с парите на данъкоплатците. Сами преценете, при средна пенсия от 300 лева, и множеството страдащи от тежки болести, дали футболните клубове трябва да са приоритет на държавата.